Europeiska företag ser över beroendet av amerikanska molntjänster

Publicerad: 19 augusti 2026

Geopolitisk osäkerhet, AI-utvecklingen och frågor om jurisdiktion gör att fler europeiska verksamheter ser över sitt beroende av amerikanska molntjänster. För företag som arbetar datadrivet aktualiserar utvecklingen frågor om kontroll över data, leverantörsval och digital motståndskraft.

I en artikel publicerad i HRnytt den 14 augusti 2026 skriver tidningens chefsredaktör Annika Hegardt om Europas stora beroende av amerikanska molntjänster och det växande intresset för europeiska alternativ. Artikeln bygger bland annat på resonemang från det svenska programvarubolaget Scrive.

Europas beroende av amerikanska molntjänster

En stor del av Europas digitala infrastruktur bygger i dag på tjänster från amerikanska aktörer som Microsoft, Amazon Web Services och Google. Samtidigt växer diskussionen om Europas digitala självständighet och behovet av konkurrenskraftiga europeiska alternativ.

CLOUD Act och data som lagras i Europa

En fråga som Hegardt lyfter är den amerikanska CLOUD Act. Den innebär att amerikanska myndigheter under vissa förutsättningar kan begära ut data från amerikanska företag. Det kan även gälla data som lagras i Europa.

För företag som hanterar kund- och användardata innebär det att man behöver ha koll på mer än var informationen lagras. Det är också viktigt att veta vilka företag som hanterar datan och vilka länders lagstiftning de omfattas av.

Växande intresse för europeiska molntjänster

I HRnytts artikel beskriver Scrive ett växande intresse för europeiska lösningar. Samtidigt menar bolaget att europeiska alternativ i många fall fortfarande har svårt att konkurrera med de stora amerikanska aktörerna när det gäller exempelvis funktionalitet, skala och användarupplevelse.

Frågan är därför mer komplex än ett val mellan europeiska och amerikanska leverantörer. För företag handlar det om att göra medvetna riskbedömningar och förstå vilka beroenden som finns i den egna digitala infrastrukturen.

Scrive pekar bland annat på tre frågor som verksamheter bör ställa sig:

  • Var finns vår data och vem kontrollerar infrastrukturen?
  • Vilken beredskap har vi vid ett molnavbrott?
  • Och är skyddet av information tillräckligt för både tekniska och juridiska risker?

Molntjänster och datadriven marknadsföring

För den datadrivna marknadsföringen blir dessa frågor en allt viktigare del av ett ansvarsfullt dataarbete. När AI och molntjänster får en större roll i marknadsföringens infrastruktur behöver organisationer både kunna dra nytta av den tekniska utvecklingen och ha kunskap om hur data hanteras genom hela leverantörskedjan.

Källa: Annika Hegardt, chefsredaktör på HRnytt, ”Företag söker europeiska alternativ för att minska beroendet av USA molnjättar”, publicerad 14 augusti 2026. Länk här.