
Why the winners aren’t letting profitability slip through their fingers
Företag som är vinnare online har redan insett de strategiska fördelarna med att sänka trösklarna för köp för alla kunder – oavsett ålder, hälsa, situation eller förmåga.
The Accessible Brand Effect Workshop – Varför missar de flesta företag 30 % av möjliga avslut på de besökare som kommer in online?
Tillsammans med 10 andra seniora marknadsförare och digitala experter bjuder vi in till 3 intensiva timmar fyllda med överraskande och övertygande insikter. Under workshopen delar vi med oss av resultaten från vår research och tillsammans skapar vi en djupare förståelse för hur digital tillgänglighet och inkludering är nära sammankopplade med varumärkes- och affärstillväxt och därmed en viktig del av företags strategiska ledarskap.
Vi som delar våra erfarenheter med er är Lennart Engelhardt, grundare av Funka International, en av de mest erfarna och kunniga ledarna inom området. Pepe Larsson, som sedan millennieskiftet har arbetat med att utveckla och innovera den digitala varumärkesupplevelsen för att öka betalningsviljan, lojaliteten och hållbart förbättra lönsamheten.
Hos de varumärken där ledningen förstår hur de ska jobba strategiskt för att förbättra inkludering och tillgänglighet ser vi en tydlig korrelation till både tillväxt hos varumärket och affären:
- En studie från Accenture har visat en direkt korrelation mellan tillgängliga digitala upplevelser och förbättrad finansiell prestation.
- När ledare får kunskap och engagerar sig i detta uppnår de i genomsnitt 28 % högre intäkter, 100 % högre nettoinkomst och 30 % högre vinstmarginaler än sina konkurrenter.
Den här workshopen är riktad till dig som har en strategisk roll inom marknadsföring och den digitala affären och det här kommer du att kunna ta med dig:
- En tydligare förståelse för varför du går miste om 30 % av din målgrupp och hur du som ledare kan hantera detta internt.
- Strategier för att bli ett “Accessible Brand”.
- Taktik för att stoppa att fler kunder “slip through your fingers”.
Huvudföreläsare

Lennart Engelhardt
Lennart Engelhardt, grundare av Funka International, en av de mest erfarna och kunniga ledarna inom området.

Pepe Larsson
Pepe har drivit arbete med att utveckla och förnya den digitala varumärkesupplevelsen med syftet att stärka betalningsviljan, bygga lojalitet och långsiktigt förbättra lönsamheten på ett hållbart sätt sedan millennieskiftet.